گروه فضاي مجازي: دومين دوره مسابقه وبلاگ‌نويسي «حجاب و عفاف» از سوي معاونت تبليغ و آموزش حوزه‌هاي علميه برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا)، اداره كل رسانه‌هاي معاونت تبليغ و آموزش‌هاي كاربردي حوزه‌هاي علميه با توجه به فرمايش و تاكيد مقام معظم رهبري درباره اهتمام مردم و مسئولان به امر ترويج حجاب و عفاف در سطح جامعه، در راستاي فعال‌سازي بيشتر كاربران اينترنتي در اين موضوع، مسابقه «وبلاگ‌نويسي حجاب و عفاف» را در سه سطح دانش‌آموزي، دانشجويي و حوزوي برگزار مي‌كند.

شركت‌كنندگان لازم است در اين مسابقه با نام و مشخصات حقيقي در سايت مركزي به نشاني www.zitova.ir ثبت نام كرده و مشخصات فردي پديدآورنده وبلاگ در محل مناسبي از وبلاگ در زمان مسابقه درج شود.

وبلاگ‌هاي ارائه شده در دو بخش محتوايي، فني و گرافيكي در دو مرحله داوري شده و برندگان از مجموع امتياز هر دو بخش معرفي خواهند شد. بخش محتوايي شامل مقاله (شرح و تفسير آيات و احاديث، پاسخ به شبهات و…)، خاطره، داستان كوتاه، توصيف زيبايي‌هاي حجاب و شعر است.

بخش فني و گرافيكي اين مسابقه نيز شامل عكس، كليپ، طراحي قالب، كدنويسي و… توليدي توسط شركت‌كنندگان اعلام شده است. تنها شركت‌كنندگاني كه در بخش محتوايي امتياز لازم را كسب كنند به مرحله نهايي راه پيدا مي‌كنند و وبلاگ‌هايي كه به صورت فتوبلاگ در اين مسابقه ارائه شده باشند، محتواي تصاوير ارائه شده در بخش محتوايي آنان مورد ارزيابي قرار خواهد گرفت.

زمان ثبت نام و شركت در مسابقه تا روز عيد قربان اعلام شده است و زمان اعلام نتايج قبل از شروع ماه محرم الحرام خواهد بود كه زمان دقيق متعاقباً اعلام خواهد شد. علاقه‌مندان براي ثبت نام در اين مسابقه مي‌توانيد به سايت اداره كل رسانه‌هاي معاونت تبليغ و آموزش‌هاي كاربردي حوزه‌هاي علميه به نشاني www.zitova.ir مراجعه كنند. به برگزيدگان اين مسابقه لوح تقدير و جوايز نقدي تعلق خواهد گرفت.

علاقه‌مندان براي دريافت اطلاعات بيشتر و همچنين ثبت نام در مسابقه وبلاگ‌نويسي «حجاب و عفاف» مي‌توانند به لينك زير مراجعه كنند.
براي ثبت نام اينجا را كليك كنيد!


گروه فضاي مجازي: مراسم رونمايي از نرم‌افزار چندرسانه‌اي «حكمت 1»، محصول مجمع عالي حكمت اسلامي امشب، يازدهم مردادماه در بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن‌ كريم برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا)، مراسم رونمايي از نرم‌افزار چندرسانه‌اي «حكمت 1»، محصول مجمع عالي حكمت اسلامي، امشب، يازدهم مردادماه، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين علي عباسي و محمدباقر خراساني در بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن‌كريم برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمين علي عباسي، معاون پژوهشي مجمع عالي حكمت اسلامي، در ابتداي اين مراسم طي سخناني به دلايل ضرورت تحول علوم انساني اشاره و عنوان كرد: علوم انساني جديد حاصل تفكر و تمدن غربي است كه هستي‌شناسي را به‌كلي از علم حذف كرده است. بنابراين ما بايد به دنبال توليد علم بر اساس مباني هستي‌شناسانه اسلامي باشيم و به جاي تقليد، توليد را در دستور كار خود قرار دهيم.

وي افزود: علوم انساني همه ابعاد زندگي بشر اعم از فردي و اجتماعي را در بر مي‌گيرد و از اين نظر، علم فرهنگ‌ساز به شمار مي‌رود؛ بنابراين بايد بستري مناسب براي رشد علوم انساني مبتني بر تعاليم اسلامي آماده كنيم و از اين طريق زمينه رشد فرهنگي را فراهم كنيم.

معاون پژوهشي مجمع عالي حكمت اسلامي اضافه كرد: تمدن غرب در حال افول است و تنها تمدني كه مي‌تواند جاي آن را بگيرد تمدن مبتني بر اسلام و تعاليم اسلامي است و اين نيز از هيچ‌يك از مسلمانان جهان بر نمي‌آيد مگر ايرانيان؛ اين سخن مبالغه نيست چراكه به رغم احترام به برادران اهل سنت بايد گفت كه اهل تسنن با حكمت بيگانه شده‌اند و عقلانيت را به حاشيه رانده‌اند.

وي در پايان توضيح داد: از زماني‌كه افرادي چون غزالي پيدا شدند و تفكر اشعري‌گري را بر دنياي اهل سنت سيطره دادند. در حقيقت بعد از ابن‌رشد، دانش مبتني بر عقلانيت در ميان اهل سنت نمي‌بينيم. در حال حاضر نيز تفكري به‌مراتب متعصب‌تر از اشعري‌گري گريبان اهل سنت را گرفته و آن سلفي‌گري و پيروي از تفكرات ابن‌تيميه است كه نتيجه‌اي جز باورهاي ضدعقلاني و تربيت تروريست ندارد. ابن‌تيميه نه تنها با عقلانيت بلكه با منطق نيز مخالف بود.

در ادامه اين برنامه محمدباقر خراساني، مدير اجرايي مجمع عالي حكمت اسلامي به ارائه توضيحاتي درباره نرم‌‌ا‌فزار حكمت پرداخت و گفت: مجمع عالي حكمت اسلامي سال قبل نيز در نمايشگاه بين‌المللي قرآن حضور داشت و 15 نشست برگزار كرد و در نهايت به عنوان موسسه برتر نمايشگاه بيستم برگزيده شد.

وي افزود: براي اين‌كه علاقه‌مندان بتوانند از نشست‌هاي سال قبل استفاده كنند نرم‌افزار چندرسانه‌اي «حكمت 1» با قابليت‌هاي فراوان و مفيد در مجمع تهيه شد.

خراساني در پايان به ويژگي‌هاي اين نرم‌افزار اشاره و تاكيد كرد: اين نرم‌ا‌فزار در دو دي‌وي‌دي تهيه شده و شامل فيلم كليه نشست‌هاي مجمع در نمايشگاه بيستم همراه با تصوير، صوت و متن سخنراني‌هاست. همچنين مستند معرفي مجمع عالي حكمت اسلامي، متن‌هاي قابل چاپ، نمايش تصاوير و فيلم‌ها در دستگاه‌هاي دي‌وي‌دي پلير از ديگر ويژگي‌هاي اين نرم‌ا‌فزار چندرسانه‌اي است.


گروه فضاي مجازي: حسين كرمي، قاري بين‌المللي كشورمان با كارشناسي استاد ابراهيم پورفرزيب(مولايي) موفق شد براي نخستين‌بار، نرم‌افزار چندرسانه‌اي آموزشي «تلاوت ورش» را به قرآن‌دوستان سراسر جهان عرضه كند.

حسين كرمي، قاري بين‌المللي

حسين كرمي، قاري بين‌المللي كشورمان و تهيه‌كننده نرم‌افزار «تلاوت وَرش» در گفت‌وگو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا) با اشاره به اهداف توليد اين نرم‌افزار گفت: امروزه در جهان اسلام، دومين قرائت شايع و مشهور روايت «ورش از نافع» است. در كشورهاي مغرب، مراكش، تونس، ليبي و حوزه‌ كشور‌‌هاي عربي و آفريقايي، قرآن اول و رسمي آنها ورش است.

وي بيان كرد: با دقت در قرائت‌هاي قراء مصري، چه آنهايي كه به ايران سفر داشتند و چه قدماء كه در تاريخ، فراز‌هايي از تلاوت‌هاي آنان باقي مانده است، متوجه مي‌شويم كه دومين قرائتي كه به صورت تلفيقي از آن استفاده مي‌كردند، روايت ورش است.

كرمي افزود: با توجه به اهميت اختلاف قرائت قرآن و آشنايي با تكنيك‌هاي مهارت تلاوت قرآن و با توجه به اينكه «اختلاف قرائت قرآن» از 30 سال پيش توسط استاد ابراهيم پورفرزيب(مولايي)، پيشكسوت قرآني، در مسجد الرضا(ع)، تدريس مي‌شد و بنده توفيق حضور در اين جلسات را داشتم، همچنين كتاب جامعي كه در رابطه با اختلاف قرائت نوشته‌ بودند از راهنمايي‌هاي ايشان به عنوان كارشناس و ناظر بر قرائت ورشم، بهره‌مند شدم.

وي ادامه داد: با توجه به علاقه‌ و همچنين آشنايي كه به روايت ورش داشتم با هزينه شخصي خود تهيه اين نرم‌افزار را به كارشناسي استاد مولايي برعهده گرفتم. آيات را بنده مي‌خواندم و استاد مولايي كارشناسي مي‌كردند كه حدود يك ماه پيش كارشناسي استاد مولايي به اتمام رسيد. استاد مولايي شش‌بار اين تلاوت‌ها را مرور و تصحيح كردند كه بعد از نهايي شدن آن، اقدام بعدي در دسترس قرار دادن اين تلاوت‌ها براي كاربران و علاقه‌مندان بود.

تهيه‌كننده نرم‌افزار «تلاوت ورش» گفت: با توجه به همه‌گير شدن استفاده از رايانه و در دسترس بودن آن تصميم برآن شد كه تلاوت‌ها به صورت يك نرم‌افزار جامع عرضه شود. قراردادي با يكي از شركت‌هاي توليد نرم‌افزار منعقد شد. پس از آن قرآن‌هاي ورش را جمع‌آوري كردم كه بهترين آنها دو جلد قرآن ورش بود كه از همه صفحات آن اسكن شد و در نرم‌افزار قرار گرفت.

وي بيان كرد: اين نرم‌افزار موارد اختلاف در قرائت را بر روي اين صفحات به صورت رنگي مشخص كرده است. در اين نرم‌افزار همزمان با تلاوت قرآن، قسمتي به عنوان قواعد قرار داده شده است كه هنگام پخش قرآن، كاربر مي‌تواند با كليك بر روي آيه در حال تلاوت، قواعد روايت ورش از نافع و... را همزمان به صورت صوتي متوجه شود.

كرمي افزود: تلاوت ورش يك نرم‌افزار آموزشي ديداري و شنيداري است. در اين نرم‌افزار نيز قلم هوشمندي عرضه شده است. ترجمه بيش از 10 زبان زنده دنيا يكي ديگر از قابليت‌هاي اين نرم‌افزار است و همچنين با توجه به اينكه بنده يك دوره تلاوت به روايت «حفص از عاصم» را داشتم، اين قرائت را نيز در اين نرم‌افزار گنجاندم.

وي گفت: تلاوت ورش، اولين نرم‌افزار جامع و آموزشي در دنيا است. روايت‌هاي ورشي كه تاكنون خوانده شده است در قالب نرم‌افزار گردآوري نشده است و بيشتر به صورت لوح‌هاي فشرده صوتي بوده است. اين نرم‌افزار توسط وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به تاريخ چهارم مردادماه به عنوان اثري فاخر، همزمان با برگزاري بيست و يكمين دوره نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم رونمايي شد.

مراسم رونمايي از نرم‌افزار «تلاوت ورش» با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي

كرمي تصريح كرد: جامعه‌ هدفي كه مي‌توانند از اين نرم‌افزار استفاده كنند قاريان و اساتيد قرآني كشور هستند. همچنين تمامي افرادي كه علاقه‌مند به تلاوت حرفه‌اي هستند حتما بايد با اختلاف قرائت و به ويژه دومين قرائت معتبر جهان كه همان ورش است، آشنايي داشته باشند.

كرمي خاطرنشان كرد: دومين هدفي كه براي ارائه اين نرم‌افزار دنبال كردم ارائه آن به قاريان در تمامي نقاط جهان است چرا كه اين قرائت‌ها همه داراي فايل آموزشي به زبان‌هاي انگليسي و عربي است. فعلا اين نرم‌افزار به زبان فارسي ارائه شده است اما طي چند روز آينده دو زبان عربي و انگليسي نيز به آن افزوده مي‌شود.
گزارش تصويري مراسم رونمايي را اينجا ببينيد!

دكتر حسين كرمي، نفر اول مسابقات بين‌‌المللي قرآن در سال 78، مؤذن برگزيده در سال 76، فوق تخصص جراحي كليه و عضو هيئت علمي دانشگاه شهيد بهشتي است كه توانسته است در كنار تمامي مشغله‌هاي كاري، نخستين نرم‌افزار قرآني روايت ورش را با عنوان «تلاوت ورش» توليد كند و در اختيار علاقه‌مندان و قاريان جهان قرار دهد.

علاقه‌مندان براي دريافت اطلاعات بيشتر در رابطه با اين نرم‌فزار مي‌توانند به پايگاه اينترنتي دكتر حسين كرمي مراجعه كنند.
www.drhosseinkarami.com


گروه فضاي مجازي: كارگاه‌هاي آموزشي در زمينه بازي‌هاي رايانه‌اي در سومين نمايشگاه بازي‌هاي رايانه‌اي تهران برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا)، در اين كارگاه‌هاي آموزشي آخرين مقالات و اطلاعات درباره بازي‌هاي رايانه‌اي با حضور بازي‌سازان و فعالان اين عرصه بررسي خواهد شد.

كارگاه‌هاي تخصصي آموزشي در طول برگزاري نمايشگاه در زمينه‌هاي مختلف هنري فني و تخصصي مرتبط با عرصه گيم درپنج روز تشكيل مي‌شود. همچنين فيلم كارگاه‌هاي تخصصي آموزشي برگزار شده در محل بنياد بازي‌هاي رايانه‌اي در نمايشگاه عرضه خواهد شد.

علاقه‌مندان به بازي‌هاي رايانه‌اي مي‌توانند در ايام برگزاري نمايشگاه بازي‌هاي رايانه‌اي تهران با حضور در مصلاي امام خميني(ره) در اين كارگاه‌ها حضور يابند.

سومين جشنواره و نمايشگاه بين‌المللي بازي‌هاي رايانه‌اي از 22 تا 26 مردادماه در مصلاي امام خميني (ره) تهران برپا مي‌شود.


گروه فضاي مجازي: نرم‌افزار «ماه آسماني 4» شامل آموزش روخواني قرآن، آموزش علمي، آشنايي با شهرهاي ايران، داستان‌هاي پيامبران، سرود، تواشيح، فيلم كارتوني براي كودكان توليد و در نمايشگاه قرآن عرضه شد.

 

به گزارش خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)، نرم‌افزار «ماه آسماني 4» مجموعه‌اي از آموزش‌هاي قرآني ويژه كودكان است كه به همت مؤسسه نرم‌افزاري رايان شرق پارسيان در بيست‌ و يكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم عرضه شد.

نرم‌افزار ماه‌ آسماني 4 از دو قسمت آموزش مذهبي و علمي تشكيل شده است كه در قسمت آموزش مذهبي آموزش اذان براي كودكان، حيوانات در قرآن ـ كه شامل 14 داستان در مورد حيواناتي است كه نام آنها در قرآن آمده است و كودكان به اين واسطه با داستان آنها و وقايعي كه اتفاق افتاده است آشنا مي‌شوند ـ مي‌پردازد.

آموزش حفظ قرآن(جزء 30) به روش سه بار تكرار با صداي شهريار پرهيزكار و نصب و طراحي چيدن حديث همچنين، آموزش احكام نماز، روزه، غسل، تقليد وضو، تيمم و... به صورت ساده به گونه‌اي كه براي كودكان قابل فهم و درك باشد از ديگر بخش‌هاي آموزش مذهبي اين نرم‌افزار است.

بخش ديگري از اين نرم‌افزار با مطالبي در مورد آشنايي كودكان با خليج‌فارس به خود اختصاص مي‌دهد كه علاوه بر ارائه اطلاعاتي در مورد موقعيت جغرافيايي اين خليج، درباره ساير ويژگي‌هاي گردشگري و تاريخچه آن نيز مطالبي در آن عنوان شده است.

سرود مذهبي، داستان و كارتون و 250 بازي از ديگر بخش‌هاي اين نرم‌افزار است كه در كنار آموزش زبان انگليسي و در مجموع با قيمت 3 هزار تومان عرضه شده است. داستان‌هاي حضرت خضر و موسي(ع) به صورت پويانمايي از امكانات بخش داستان‌هاي پيامبران اين نرم‌افزار است.

در بخش آموزش علمي اين نرم‌افزار آموزش زبان فارسي و انگليسي نيز براي كودكان قرار داده شده است به نوعي كه براي كودكان قابل درك باشد تا بتوانند به راحتي آنها را فرا گيرند.

علاقه‌مندان براي تهيه اين نرم‌افزار مي‌توانند به غرفه مؤسسه نرم‌افزاري رايان شرق پارسيان واقع در بخش رسانه‌هاي ديجيتال بيست‌ و يكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن مراجعه كنند.


گروه فضاي مجازي: دفتر رصد و ترجمه جبهه فكري انقلاب اسلامي نسخه ديجيتال چهارمين شماره نشريه «رصد پوياي فكري‌ ـ ‌فرهنگي جهان اسلام» را منتشر كرد.

 

به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا)، رصد پوياي فكري‌ ـ فرهنگي جهان اسلام كه پيش از اين سه شمارۀ آن به چاپ رسيده است به بررسي و رصد كتاب‌هاي علمي و فرهنگي، همايش‌ها و اخبار حوزۀ جهان اسلام مي‌پردازد.

جهان اسلام، شامل كشورهاي مسلمان عربي آسيا و شمال آفريقا از مهم‌ترين حوزه‌هاي تمدني جهان امروز است كه رويدادهاي فكري و فرهنگي در آن‌ها در رسانه‌هاي ايران اسلامي، بازتابي كمرنگ دارد.

رصد پوياي فكري‌ ـ ‌فرهنگي جهان اسلام در اين شماره علاوه بر معرفي كتاب‌هاي برگزيده اخير جهان عرب از 10 كتاب مهم، گزارش‌هايي را چاپ كرده است. در بخش دوم رصد پوياي جهان اسلام، ديدگاه‌هاي علماي جهان عرب درباره فتنه سوريه، اتفاقات مصر و بحرين به تفصيل ارائه شده است.

بخش سوم رصد نيز به ارائه شرح و گزارشي از 10 كنفرانس مهم در سرتاسر جهان اسلام كه به زودي برگزار خواهد شد، اختصاص يافته است. با مطالعه اين بخش، علاقه‌مندان مي‌توانند براي ارائه مقاله يا مشاركت علمي در اين همايش‌ها اقدام كنند. 


گروه فضاي مجازي: همايش «فضاي مجازي و هويت» با هدف استفاده از ظرفيت‌هاي فضاي مجازي براي تحكيم و تقويت هويت اسلامي ـ ايراني بهمن‌ماه سال جاري از سوي مؤسسه مطالعات ملي برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)، مؤسسه مطالعات ملي در ششمين همايش سالانه خود با هدف شناخت گفتمان هويتي فضاي مجازي، آسيب‌شناسي هويت در فضاي مجازي، استفاده از ظرفيت‌هاي فضاي مجازي براي تحكيم و تقويت هويت اسلامي ـ ايراني، مديريت مناسب هويت در فضاي مجازي و آينده‌شناسي هويت اسلامي ـ ايراني در فضاي مجازي، اقدام به برگزاري همايشي با عنوان «فضاي مجازي و هويت» مي‌كند.

از جمله محور‌هاي اين همايش كه تنها منحصر به موارد معرفي شده نيست و ساير موضوعات مرتبط با همايش نيز مورد بررسي قرار خواهند گرفت مي‌توان به بخش اول اين محور‌ها كه فضاي مجازي و هويت؛ نظريه‌ها و ديدگاه‌ها است و شامل موضوعاتي همچون «فضاي مجازي، ابعاد، ويژگي‌ها و كاركردهاي آن در عرصة هويت»‏،‏ «پيامدهاي فرهنگي قرار گرفتن در فضاي مجازي‏»، «مختصات فرهنگي اجتماعي فضاي مجازي»، «رابطة هويت‌هاي خُرد ملي با هويت‌هاي كلان جهاني در فضاي مجازي»، «فضاي مجازي، هويت و نظامات حقوقي و شهروندي‏» و «ظرفيت‌هاي بومي در نظريه‌پردازي‌هاي هويت و فضاي مجازي» است.

بخش ديگر محور‌هاي اين همايش فضاي مجازي و هويت اسلامي ـ ايراني است كه از موضوعاتي همچون «بازنمايي مؤلفه‌هاي هويت اسلامي ـ ايراني در فضاي مجازي»، «زبان فارسي و فضاي مجازي»، «تصوير فرهنگ ديني و آداب ايراني در فضاي مجازي»، «فضاي مجازي، كارگزاران و نهادهاي اجتماعي هويت‌ساز»، «روايت مجازي از تاريخ ايران»، «فضاي مجازي و سبك زندگي اسلامي ـ ايراني»، «ظرفيت‌هاي فضاي مجازي براي تحكيم و تقويت هويت ايراني و اسلامي» و «تجربيات كشورها در عرصة فضاي مجازي و هويت» تشكيل مي‌شود.

فضاي مجازي و تحولات هويتي در ايران بخش سوم از محورهاي اين همياش است كه با موضوعاتي پيرامون، «فضاي مجازي و سطوح هويت (هويت جهاني، منطقه‌اي، ايران فرهنگي، ملي و محلي)‏»، «تأثير فضاي مجازي بر خودبيگانگي فرهنگي هويتي»، «برساختن هويت در فضاي مجازي‏»، «آسيب‌شناسي مباحث هويت اسلامي ـ ايراني در فضاي مجازي»، «فضاي مجازي و بازنمايي هويت در زندگي روزمره»، «گونه‌شناسي گفتمان‌ها و روايت‌هاي هويتي در فضاي مجازي»، «تأثير فضاي مجازي بر فرايندهاي جامعه‌پذيري كاربران» و «كاربران و هويت‌هاي مجازي شده» بررسي مي‌شود.

‏آخرين بخش از محور‌هاي عنوان شده براي اين همايش، آينده‌شناسي هويت اسلامي ـ ايراني در فضاي مجازي است كه با موضوعاتي پيرامون، «ترسيم آينده‌شناسانه از هويت اسلامي ـ ايراني در فضاي مجازي»، «حفاظت و صيانت از هويت در فضاي مجازي»‏، «سياستگذاري‌هاي هويتي در فضاي مجازي» و «راهبردها و سياست‌هاي تقويت هويت اسلامي ـ ايراني در فضاي مجازي» است.‏

ساماندهي همايش توسط موسسه مطالعات ملي با همكاري مركز تحقيقات هويت و تمدن آوا است و تاريخ برگزاري جشنواره بهمن‌ماه سال جاري عنوان شده است. همچنين مهلت ارسال چكيده 10 آذر‌ماه و مهلت ارسال كل مقاله 15 دي سال جاري اعلام شده است. محل برگزاري اين همايش متعاقبا اعلام مي‌شود.

علاقه‌مندان براي دريافت اطلاعات بيشتر از اين همايش مي‌توانند به دبيرخانه همايش «فضاي مجازي و هويت» به نشاني تهران- خيابان انقلاب- خيابان دانشگاه- خيابان شهداي ژاندارمري پلاك 43 مراجعه و يا با شماره تلفن‌هاي 66415488 – 66415467 تماس حاصل كنند. پايگاه اينترنتي www.rinsweb.ir/hamayesh و رايانامه motaleatmeli@yahoo.com براي دريافت اطلاعات بيشتر در نظر گرفته شده است.


گروه فضاي مجازي: كارشناس قرآن و نويسنده كتاب كودكان و نوجوانان گفت: بايد نگاهي نو به آموزش معارف اسلامي كودكان شود چرا كه نبود اين نگاه، باعث شده است محصولات چندرسانه‌اي بدون در نظر گرفتن نياز كودكان توليد شود.

حجت الاسلام والمسلمين غلامرضا حيدري‌ابهري

حجت‌الاسلام والمسلمين غلامرضا حيدري‌ابهري، كارشناس قرآن و نويسنده كتاب كودك و نوجوان در گفت‌وگو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن با اشاره به اين مطلب گفت: لازم است نگاهي نو به مقوله آموزش معارف اسلامي در حوزه كودكان شود. تا زماني كه اهميت لازم و نگاهي ويژه براي آموزش معارف اسلامي و قرآني به كودكان نباشد، محصولات توليدشده چندرسانه‌اي متناسب با نياز كودكان توليد نخواهد شد.

كارشناس قرآن و نويسنده كتاب كودكان و نوجوانان افزود: آموزش معارف اسلامي براي كودكان آن هم در فضاي مجازي، نيازمند آن است كه انديشمندان قرآني و ديني وارد حوزه كودك شوند تا بتوانند هرچه بهتر اين موارد را به كودكان آموزش دهند. متأسفانه انديشمندان قرآني و آگاه به معارف اسلامي، گويا كسر شأن خود مي‌دانند كه در حوزه كودك فعاليت كرده و وقت بگذارند.

وي با اشاره به مسئله بالا بردن كيفيت نرم‌افزارهاي حوزه كودكان در امر معارف اسلامي تصريح كرد: هنگامي كه محتوا توليد شود اين محتوا مي‌تواند از روش‌هاي مختلف ارائه شود. نرم‌افزار، كتاب و هر چيزي كه بتوان محتوا را در آن پياده‌سازي كرد وجود دارد، اما بحث اصلي و مهم ايجاد كردن انديشه ساخت و متن محتوايي اينگونه كار‌ها است و تا زماني كه انديشه و متن با كيفيت و مرتبط با نياز‌هاي كودكان در حوزه معارف ايجاد نشود، كارهاي مطلوبي در اين رابطه نخواهيم ديد.

حيدري ابهري با اشاره به مشكلات موجود در فعاليت و توليد آثاري كه خودش در حوزه كودك و نوجوان توليد كرده است گفت: بنده با وجود اينكه نزديك به 10 اثر در اين حوزه به صورت‌هاي مختلف توليد كرده‌ام از ادامه كار خسته شده‌ام چرا كه آنقدر مورد بي‌لطفي مسئولان، لغو قرارداد، جوابه‌ سر بالا و بدعهدي‌هاي مالي در اين رابطه قرار گرفته‌ام كه ديگر توان و ميل به ادامه كار را از دست داده‌ام.

كارشناس قرآن و نويسنده كتاب كودك و نوجوان با اشاره به وظايف مسئولان در اين حوزه گفت: واقعا در اين رابطه نمي‌‌دانم چه بايد گفت و مسئولان هم حرفي براي گفتن ندارند حتي حوزه علميه هم نمي‌داند در اين زمينه چه بگويد. با نگاهي به فعاليت‌هاي حوزه علميه و روحانيت متوجه خواهيد شد كه حوزه علميه تنها چند درصد از تبليغاتش را خاص كودك و نوجوان اختصاص داده است. در اين مسئله هر مقدار كه براي كودكان فعاليت كنند اندك است و اينكه چه كسي يا گروهي چه كاري بايد كند، لازم است مشخص شود.

هرگونه فعاليت در حوزه كودكان نيازمند حمايت است

وي با بيان اينكه در امر آموزش بايد به كودكان و نوجوانان و توليد‌كنندگان آثار اين گروه سني اهميت داده شود بيان كرد: حمايت از توليدكنندگان آثار براي كودكان در حوزه معارف بيش از پيش لازم است، انجام شود، چرا كه اگر حمايت باشد در كنار آن هم حركت به وجود مي‌آيد و حركت هم باعث توليد مي‌شود. پس توليد با كيفيت و مطلوب و هرگونه فعاليت در حوزه كودكان نيازمند حمايت است.

حيدري ابهري افزود: نياز به جاي دور رفتن نيست، خود بنده كه يك توليدكننده و نويسنده آثار كودك هستم و نزديك به 50 كار ديني در ويترين كاري نمايشگاه قرآن ارائه كرده‌ام كه به عنوان مثال نزديك به سه سال پيش دايره‌المعارف قرآن چاپ و توليد كردم و انتظار داشتم كه توليد‌كنندگان چندرسانه‌اي و حتي ديگر افراد از اين كار براي كارهاي خود الهام بگيرند اما متأسفانه خبري نشد و هنوز با وجود ممتاز بودن اين دايره‌المعارف هيچ اثري با الهام گرفتن از اين كتاب ايجاد نشد و انگيزه‌اي هم مشاهده نشد.

كارشناس قرآن و نويسنده كتاب كودك و نوجوان بيان كرد: اگر حمايت مالي از محصولات و توليد‌كنندگان معارف اسلامي كودك و نوجوان بشود خوب است و قطعا هم حمايت شده است و دولت هم بيكار نبوده است اما مخاطب بنده در حوزه كودكان اهل فرهنگ هستند و اگر بحث از كودك و نوجوان مي‌شود پدر و مادر دغدغه اصلي زندگيشان كودكانشان است و مسئولان نمايشگاه قرآن و يا صدا و سيما لازم است در اين رابطه فكري كنند.

وي با اشاره به برنامه‌هاي گروه كودك و نوجوان صدا و سيما گفت: برنامه‌هاي توليد شده در صدا و سيما تا چه ميزان براي آموزش معارف اسلامي ويژه كودكان و نوجوانان فعاليت كرده‌اند؟براي مثال برنامه فيتيله و يا عموپورنگ كه مخاطبان خوبي دارد تا چه ميزان براي آموزش دين و معارف نقش ايفا كرده‌اند؟ آيا واقعا آموزش معارف تنها فرستادن صلوات در انتهاي برنامه است؟

سهم شما از آموزش معارف اسلامي به كودكان چقدر است؟

حيدري ابهري ادامه داد: لازم است چاره‌اي انديشيده شود. به نظر بنده در اين باره بايد از هر كسي كه مصاحبه‌ انجام مي‌دهد سوال شود كه سهم شما از آموزش معارف اسلامي و دين به كودكان چقدر است و از خود بنده هم بايد سوال شود كه اگر واقعا معتقد هستي كه امر كودك و نوجوان بر هر كاري تقدم دارد، سهم شما چقدر است؟

كارشناس قرآن و نويسنده كتاب كودكان و نوجوانان گفت: اگر شما به بخش حوزوي مراجعه كنيد و از آنها سوال كنيد كه در سال جاري چه محصول و اثري براي كودكان ارائه كرده‌ايد و يا در بخش رسانه‌هاي ديجيتال از مؤسسه‌هاي توليدكننده سؤال شود كه چه چيزي متفاوت از سال قبل براي كودكان توليد كرده‌ايد و همچنين از ديگر بخش‌ها مانند نشر مكتوب سوال شود كه آيا كتاب جديدي در اين حوزه دارند و يا از مشاوران سوال شود كه چه خدمات ويژه‌اي ايجاد كرده‌ايد كه كودكان از آن بهره‌مند شودند متوجه خواهيد شد كه مشكل اصلي اين‌ است كه همه در نظريه‌پردازي مشترك هستند اما در ميدان عمل متأسفانه حركتي مشاهده نمي‌شود. در اين امر هم بنده از خودم شروع كردم كه به كسي بر‌نخورد و اميدوارم هرچه بيشتر به مسئله آموزش معارف اسلامي كودكان و نوجوانان اهميت و ارزش داده شود.


گروه فضاي مجازي: نسخه آزمايشي پايگاه اينترنتي فروشگاه محصولات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان راه‌اندازي شد.

 

به گزارش خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)، پايگاه اينترنتي فروشگاه مجازي با هدف آشنايي مخاطبان و معرفي بيشتر و بهتر به منظور اطلاع‌رساني از جديدترين توليدات كانون به خانواده‌ها و كودكان و نوجوانان و دسترسي آسان‌تر آن‌ها به اين محصولات راه‌اندازي شده است.

در اين پايگاه اينترنتي تمامي محصولات كانون از ابتدا تاكنون در سه بخش كتاب، سرگرمي و فيلم به صورت جداگانه براي گروه‌هاي سني مختلف معرفي شده است. علاقه‌مندان مي‌توانند پرفروش‌ترين‌ محصولات كانون طي روزهاي اخير را نيز در اين بخش مشاهده كنند.

همچنين از طريق اين پايگاه اينترنتي مي‌توان در آينده‌اي نزديك، نسبت به خريد محصولات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان اقدام كرد. اين امكان هنوز در نسخه‌ آزمايشي راه‌اندازي نشده است.

ثبت نام در بخش مشتركان به عنوان مشترك محصولات كانون، معرفي و اعلام نشاني پستي و تلفن فروشگاه‌هاي كانون در سراسر كشور و برگزاري مسابقات اينترنتي از ديگر امكانات اين وب سايت است.

علاقه‌مندان براي آشنايي بيشتر با اين پايگاه و قابليت‌هاي آن مي‌توانند به نشاني اينترنتي kanoonshop.ir مراجعه كنند.


گروه فضاي مجازي: كامل‌ترين نهج‌البلاغه در قلم هوشمند قرآني به همت شركت نرم‌افزاري حديث‌رايانه در بخش رسانه‌هاي ديجيتال بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن عرضه شده است.

به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا)، شركت نرم‌افزاري حديث رايانه، قلم هوشمند قرآني را توليد كرده است كه به دليل برخورداري از كامل‌ترين نهج‌البلاغه در آن نسبت به ديگر قلم‌هاي هوشمند قرآني متمايز است.

اين قلم هوشمند قرآني به سه زبان تركي، فارسي و انگليسي است. همچنين بخشي از مفاتيح و مجموعه كامل نهج‌البلاغه در آن قرار داده شده است.

همچنين اگر قاري مورد نظر كاربر در اين قلم هوشمند قرآني نباشد، كاربر مي‌تواند قلم هوشمندش را از طريق شركت نرم‌افزاري حديث رايانه به‌روز كند و به صداي قاري مورد نظرش دست يابد.

اين قلم هوشمند قرآني در دو اندازه 4G و 8G است كه به همراه كيف چرم نفيس، هدست، كابل يو اس بي به كاربر عرضه مي‌شود. صداي هشت قاري مصري و ايراني همچون عبدالباسط، پرهيزكار، منشاوي، منصوري و حنيفي در اين قلم هوشمند قرآني قرار داده شده است.

X