گروه فضاي مجازي: همايش «فضاي مجازي و هويت» با هدف استفاده از ظرفيت‌هاي فضاي مجازي براي تحكيم و تقويت هويت اسلامي ـ ايراني بهمن‌ماه سال جاري از سوي مؤسسه مطالعات ملي برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)، مؤسسه مطالعات ملي در ششمين همايش سالانه خود با هدف شناخت گفتمان هويتي فضاي مجازي، آسيب‌شناسي هويت در فضاي مجازي، استفاده از ظرفيت‌هاي فضاي مجازي براي تحكيم و تقويت هويت اسلامي ـ ايراني، مديريت مناسب هويت در فضاي مجازي و آينده‌شناسي هويت اسلامي ـ ايراني در فضاي مجازي، اقدام به برگزاري همايشي با عنوان «فضاي مجازي و هويت» مي‌كند.

از جمله محور‌هاي اين همايش كه تنها منحصر به موارد معرفي شده نيست و ساير موضوعات مرتبط با همايش نيز مورد بررسي قرار خواهند گرفت مي‌توان به بخش اول اين محور‌ها كه فضاي مجازي و هويت؛ نظريه‌ها و ديدگاه‌ها است و شامل موضوعاتي همچون «فضاي مجازي، ابعاد، ويژگي‌ها و كاركردهاي آن در عرصة هويت»‏،‏ «پيامدهاي فرهنگي قرار گرفتن در فضاي مجازي‏»، «مختصات فرهنگي اجتماعي فضاي مجازي»، «رابطة هويت‌هاي خُرد ملي با هويت‌هاي كلان جهاني در فضاي مجازي»، «فضاي مجازي، هويت و نظامات حقوقي و شهروندي‏» و «ظرفيت‌هاي بومي در نظريه‌پردازي‌هاي هويت و فضاي مجازي» است.

بخش ديگر محور‌هاي اين همايش فضاي مجازي و هويت اسلامي ـ ايراني است كه از موضوعاتي همچون «بازنمايي مؤلفه‌هاي هويت اسلامي ـ ايراني در فضاي مجازي»، «زبان فارسي و فضاي مجازي»، «تصوير فرهنگ ديني و آداب ايراني در فضاي مجازي»، «فضاي مجازي، كارگزاران و نهادهاي اجتماعي هويت‌ساز»، «روايت مجازي از تاريخ ايران»، «فضاي مجازي و سبك زندگي اسلامي ـ ايراني»، «ظرفيت‌هاي فضاي مجازي براي تحكيم و تقويت هويت ايراني و اسلامي» و «تجربيات كشورها در عرصة فضاي مجازي و هويت» تشكيل مي‌شود.

فضاي مجازي و تحولات هويتي در ايران بخش سوم از محورهاي اين همياش است كه با موضوعاتي پيرامون، «فضاي مجازي و سطوح هويت (هويت جهاني، منطقه‌اي، ايران فرهنگي، ملي و محلي)‏»، «تأثير فضاي مجازي بر خودبيگانگي فرهنگي هويتي»، «برساختن هويت در فضاي مجازي‏»، «آسيب‌شناسي مباحث هويت اسلامي ـ ايراني در فضاي مجازي»، «فضاي مجازي و بازنمايي هويت در زندگي روزمره»، «گونه‌شناسي گفتمان‌ها و روايت‌هاي هويتي در فضاي مجازي»، «تأثير فضاي مجازي بر فرايندهاي جامعه‌پذيري كاربران» و «كاربران و هويت‌هاي مجازي شده» بررسي مي‌شود.

‏آخرين بخش از محور‌هاي عنوان شده براي اين همايش، آينده‌شناسي هويت اسلامي ـ ايراني در فضاي مجازي است كه با موضوعاتي پيرامون، «ترسيم آينده‌شناسانه از هويت اسلامي ـ ايراني در فضاي مجازي»، «حفاظت و صيانت از هويت در فضاي مجازي»‏، «سياستگذاري‌هاي هويتي در فضاي مجازي» و «راهبردها و سياست‌هاي تقويت هويت اسلامي ـ ايراني در فضاي مجازي» است.‏

ساماندهي همايش توسط موسسه مطالعات ملي با همكاري مركز تحقيقات هويت و تمدن آوا است و تاريخ برگزاري جشنواره بهمن‌ماه سال جاري عنوان شده است. همچنين مهلت ارسال چكيده 10 آذر‌ماه و مهلت ارسال كل مقاله 15 دي سال جاري اعلام شده است. محل برگزاري اين همايش متعاقبا اعلام مي‌شود.

علاقه‌مندان براي دريافت اطلاعات بيشتر از اين همايش مي‌توانند به دبيرخانه همايش «فضاي مجازي و هويت» به نشاني تهران- خيابان انقلاب- خيابان دانشگاه- خيابان شهداي ژاندارمري پلاك 43 مراجعه و يا با شماره تلفن‌هاي 66415488 – 66415467 تماس حاصل كنند. پايگاه اينترنتي www.rinsweb.ir/hamayesh و رايانامه motaleatmeli@yahoo.com براي دريافت اطلاعات بيشتر در نظر گرفته شده است.


X