گروه فضاي مجازي: حسين كرمي، قاري بين‌المللي كشورمان با كارشناسي استاد ابراهيم پورفرزيب(مولايي) موفق شد براي نخستين‌بار، نرم‌افزار چندرسانه‌اي آموزشي «تلاوت ورش» را به قرآن‌دوستان سراسر جهان عرضه كند.

حسين كرمي، قاري بين‌المللي

حسين كرمي، قاري بين‌المللي كشورمان و تهيه‌كننده نرم‌افزار «تلاوت وَرش» در گفت‌وگو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا) با اشاره به اهداف توليد اين نرم‌افزار گفت: امروزه در جهان اسلام، دومين قرائت شايع و مشهور روايت «ورش از نافع» است. در كشورهاي مغرب، مراكش، تونس، ليبي و حوزه‌ كشور‌‌هاي عربي و آفريقايي، قرآن اول و رسمي آنها ورش است.

وي بيان كرد: با دقت در قرائت‌هاي قراء مصري، چه آنهايي كه به ايران سفر داشتند و چه قدماء كه در تاريخ، فراز‌هايي از تلاوت‌هاي آنان باقي مانده است، متوجه مي‌شويم كه دومين قرائتي كه به صورت تلفيقي از آن استفاده مي‌كردند، روايت ورش است.

كرمي افزود: با توجه به اهميت اختلاف قرائت قرآن و آشنايي با تكنيك‌هاي مهارت تلاوت قرآن و با توجه به اينكه «اختلاف قرائت قرآن» از 30 سال پيش توسط استاد ابراهيم پورفرزيب(مولايي)، پيشكسوت قرآني، در مسجد الرضا(ع)، تدريس مي‌شد و بنده توفيق حضور در اين جلسات را داشتم، همچنين كتاب جامعي كه در رابطه با اختلاف قرائت نوشته‌ بودند از راهنمايي‌هاي ايشان به عنوان كارشناس و ناظر بر قرائت ورشم، بهره‌مند شدم.

وي ادامه داد: با توجه به علاقه‌ و همچنين آشنايي كه به روايت ورش داشتم با هزينه شخصي خود تهيه اين نرم‌افزار را به كارشناسي استاد مولايي برعهده گرفتم. آيات را بنده مي‌خواندم و استاد مولايي كارشناسي مي‌كردند كه حدود يك ماه پيش كارشناسي استاد مولايي به اتمام رسيد. استاد مولايي شش‌بار اين تلاوت‌ها را مرور و تصحيح كردند كه بعد از نهايي شدن آن، اقدام بعدي در دسترس قرار دادن اين تلاوت‌ها براي كاربران و علاقه‌مندان بود.

تهيه‌كننده نرم‌افزار «تلاوت ورش» گفت: با توجه به همه‌گير شدن استفاده از رايانه و در دسترس بودن آن تصميم برآن شد كه تلاوت‌ها به صورت يك نرم‌افزار جامع عرضه شود. قراردادي با يكي از شركت‌هاي توليد نرم‌افزار منعقد شد. پس از آن قرآن‌هاي ورش را جمع‌آوري كردم كه بهترين آنها دو جلد قرآن ورش بود كه از همه صفحات آن اسكن شد و در نرم‌افزار قرار گرفت.

وي بيان كرد: اين نرم‌افزار موارد اختلاف در قرائت را بر روي اين صفحات به صورت رنگي مشخص كرده است. در اين نرم‌افزار همزمان با تلاوت قرآن، قسمتي به عنوان قواعد قرار داده شده است كه هنگام پخش قرآن، كاربر مي‌تواند با كليك بر روي آيه در حال تلاوت، قواعد روايت ورش از نافع و... را همزمان به صورت صوتي متوجه شود.

كرمي افزود: تلاوت ورش يك نرم‌افزار آموزشي ديداري و شنيداري است. در اين نرم‌افزار نيز قلم هوشمندي عرضه شده است. ترجمه بيش از 10 زبان زنده دنيا يكي ديگر از قابليت‌هاي اين نرم‌افزار است و همچنين با توجه به اينكه بنده يك دوره تلاوت به روايت «حفص از عاصم» را داشتم، اين قرائت را نيز در اين نرم‌افزار گنجاندم.

وي گفت: تلاوت ورش، اولين نرم‌افزار جامع و آموزشي در دنيا است. روايت‌هاي ورشي كه تاكنون خوانده شده است در قالب نرم‌افزار گردآوري نشده است و بيشتر به صورت لوح‌هاي فشرده صوتي بوده است. اين نرم‌افزار توسط وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به تاريخ چهارم مردادماه به عنوان اثري فاخر، همزمان با برگزاري بيست و يكمين دوره نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم رونمايي شد.

مراسم رونمايي از نرم‌افزار «تلاوت ورش» با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي

كرمي تصريح كرد: جامعه‌ هدفي كه مي‌توانند از اين نرم‌افزار استفاده كنند قاريان و اساتيد قرآني كشور هستند. همچنين تمامي افرادي كه علاقه‌مند به تلاوت حرفه‌اي هستند حتما بايد با اختلاف قرائت و به ويژه دومين قرائت معتبر جهان كه همان ورش است، آشنايي داشته باشند.

كرمي خاطرنشان كرد: دومين هدفي كه براي ارائه اين نرم‌افزار دنبال كردم ارائه آن به قاريان در تمامي نقاط جهان است چرا كه اين قرائت‌ها همه داراي فايل آموزشي به زبان‌هاي انگليسي و عربي است. فعلا اين نرم‌افزار به زبان فارسي ارائه شده است اما طي چند روز آينده دو زبان عربي و انگليسي نيز به آن افزوده مي‌شود.
گزارش تصويري مراسم رونمايي را اينجا ببينيد!

دكتر حسين كرمي، نفر اول مسابقات بين‌‌المللي قرآن در سال 78، مؤذن برگزيده در سال 76، فوق تخصص جراحي كليه و عضو هيئت علمي دانشگاه شهيد بهشتي است كه توانسته است در كنار تمامي مشغله‌هاي كاري، نخستين نرم‌افزار قرآني روايت ورش را با عنوان «تلاوت ورش» توليد كند و در اختيار علاقه‌مندان و قاريان جهان قرار دهد.

علاقه‌مندان براي دريافت اطلاعات بيشتر در رابطه با اين نرم‌فزار مي‌توانند به پايگاه اينترنتي دكتر حسين كرمي مراجعه كنند.
www.drhosseinkarami.com


X