گروه فضاي مجازي: مراسم رونمايي از نرم‌افزار چندرسانه‌اي «حكمت 1»، محصول مجمع عالي حكمت اسلامي امشب، يازدهم مردادماه در بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن‌ كريم برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا)، مراسم رونمايي از نرم‌افزار چندرسانه‌اي «حكمت 1»، محصول مجمع عالي حكمت اسلامي، امشب، يازدهم مردادماه، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين علي عباسي و محمدباقر خراساني در بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن‌كريم برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمين علي عباسي، معاون پژوهشي مجمع عالي حكمت اسلامي، در ابتداي اين مراسم طي سخناني به دلايل ضرورت تحول علوم انساني اشاره و عنوان كرد: علوم انساني جديد حاصل تفكر و تمدن غربي است كه هستي‌شناسي را به‌كلي از علم حذف كرده است. بنابراين ما بايد به دنبال توليد علم بر اساس مباني هستي‌شناسانه اسلامي باشيم و به جاي تقليد، توليد را در دستور كار خود قرار دهيم.

وي افزود: علوم انساني همه ابعاد زندگي بشر اعم از فردي و اجتماعي را در بر مي‌گيرد و از اين نظر، علم فرهنگ‌ساز به شمار مي‌رود؛ بنابراين بايد بستري مناسب براي رشد علوم انساني مبتني بر تعاليم اسلامي آماده كنيم و از اين طريق زمينه رشد فرهنگي را فراهم كنيم.

معاون پژوهشي مجمع عالي حكمت اسلامي اضافه كرد: تمدن غرب در حال افول است و تنها تمدني كه مي‌تواند جاي آن را بگيرد تمدن مبتني بر اسلام و تعاليم اسلامي است و اين نيز از هيچ‌يك از مسلمانان جهان بر نمي‌آيد مگر ايرانيان؛ اين سخن مبالغه نيست چراكه به رغم احترام به برادران اهل سنت بايد گفت كه اهل تسنن با حكمت بيگانه شده‌اند و عقلانيت را به حاشيه رانده‌اند.

وي در پايان توضيح داد: از زماني‌كه افرادي چون غزالي پيدا شدند و تفكر اشعري‌گري را بر دنياي اهل سنت سيطره دادند. در حقيقت بعد از ابن‌رشد، دانش مبتني بر عقلانيت در ميان اهل سنت نمي‌بينيم. در حال حاضر نيز تفكري به‌مراتب متعصب‌تر از اشعري‌گري گريبان اهل سنت را گرفته و آن سلفي‌گري و پيروي از تفكرات ابن‌تيميه است كه نتيجه‌اي جز باورهاي ضدعقلاني و تربيت تروريست ندارد. ابن‌تيميه نه تنها با عقلانيت بلكه با منطق نيز مخالف بود.

در ادامه اين برنامه محمدباقر خراساني، مدير اجرايي مجمع عالي حكمت اسلامي به ارائه توضيحاتي درباره نرم‌‌ا‌فزار حكمت پرداخت و گفت: مجمع عالي حكمت اسلامي سال قبل نيز در نمايشگاه بين‌المللي قرآن حضور داشت و 15 نشست برگزار كرد و در نهايت به عنوان موسسه برتر نمايشگاه بيستم برگزيده شد.

وي افزود: براي اين‌كه علاقه‌مندان بتوانند از نشست‌هاي سال قبل استفاده كنند نرم‌افزار چندرسانه‌اي «حكمت 1» با قابليت‌هاي فراوان و مفيد در مجمع تهيه شد.

خراساني در پايان به ويژگي‌هاي اين نرم‌افزار اشاره و تاكيد كرد: اين نرم‌ا‌فزار در دو دي‌وي‌دي تهيه شده و شامل فيلم كليه نشست‌هاي مجمع در نمايشگاه بيستم همراه با تصوير، صوت و متن سخنراني‌هاست. همچنين مستند معرفي مجمع عالي حكمت اسلامي، متن‌هاي قابل چاپ، نمايش تصاوير و فيلم‌ها در دستگاه‌هاي دي‌وي‌دي پلير از ديگر ويژگي‌هاي اين نرم‌ا‌فزار چندرسانه‌اي است.


X