مداح‏ها بدانند چه می‏خوانند و چه می‏گویند. صدای خوش، آهنگ قشنگ، موقعیت ممتاز، تریبون خوب، اقبال فراوان، امروز هم که جوانها بحمدالله جامعه و کشور ما را با صفای دلِ خودشان مصفّا کرده‏اند ـ این همه جوان در این کشور وجود دارد ـ همه متوجه شماست. شما چه می‏خواهید به مردم بدهید؟ این‏که من همیشه روی آن‌چه می‏خوانید و آن‏چنان که می‏خوانید ـ در جلسه‏ی مداح‏ها و با افراد گوناگون ـ تاکید می‏کنم، به‏خاطر این حساسیت است.
بیانات در دیدار مداحان و ذاکران اهل بیت، 5/5/1384

بازی کردن با مساله‏ی مداحی سزاوار نیست


بازی کردن با مساله‏ی مداحی سزاوار نیست. مداحی را به صورت یک کار صرفاً سطحی، شکلی، ظاهری در آوردن، آن را عبارت اخرای تقلید از یک کار مبتذل غربی قرار دادن، هیچ جایز نیست. این را توجه بکنند، بخصوص جوان‌ها که توی این صراط وارد می‌شوند. هیچ اشکالی ندارد که از شعری با زبان مردم استفاده شود، لیکن با مضمون درست، با مضمون صحیح. اگر چنان‌چه مداح و خواننده‌ی ما و ستایشگر اهل بیت علیهم‏السّلام از کسانی که خودشان غرق در حیرت و بدبختی‏اند ـ وادی هنری غرب، به خصوص هنر موسیقی‏شان که به ابتذال کشانده شده ـ و در وادی حیرت و سردرگمی شیطانی و نه حیرت رحمانی هستند، این کار شریف و پاکیزه و مقدس را الگوگیری کرد، این کار ناسزاوار است، کار ناشایستی است.
بیانات در دیدار مداحان و ذاکران اهل بیت، 4/4/1387

در مداحی‏ها اختلافات فرقه‏ای را دامن نزنیم
امروز دست‌هایی برای ایجاد شکاف بین فرقه‏های مسلمان وجود دارد. کسانی که این تلاش را می‏کنند، نه این طرف را قبول دارند، نه آن طرف را. هم با این طرف دشمن‏اند، هم با آن طرف. مراقب باشید با دست‌های خبیثی که در اصل از طرف همان مراکز استکباری و استعماری هدایت می‏شود، همکاری نکنید.
بیانات در دیدار مداحان و ذاکران اهل بیت، 7/6/1381

مروجین اختلاف امت اسلام را از میان خود طرد کنید
یک عده‏ای چرا نمی‌فهمند؟ امام بزرگوار ما که منادی اتحاد بین مسلمین بود، از همه‏ی اینهایی که مدعی‏اند، ولایتش و اعتقادش و ارادتش و عشقش به ائمه علیهم‏السّلام بیشتر بود. او بهتر می‌فهمید ولایت را یا فلان آدم عامی که حالا به اسم ولایت کارهای خلاف می‌کند، حرف‌های بی‏ربط می‌زند در مجالس عام و خاص؟ وحدت را حفظ کنید. اگر دیدید در جامعه بین شما کسانی هستند که عکس این رفتار می‌کنند، آن‌ها را طردشان کنید. مخالفت خودتان را به آن‌ها ابراز و اعلام کنید. این‌ها ضرر می‌زنند، ضربه می‌زنند. ضربه‏ای به اسلام می‌زنند، ضربه‏ای به تشیع می‌زنند، ضربه‏ای به جامعه‏ی اسلامی می‌زنند. این از جمله مسایل بسیار مهم است.
بیانات در دیدار مداحان و ذاکران اهل بیت، 14/4/1386

نمادها و شعارها
کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا تنها یک شعار نیست، بلکه حقیقتی است که در هرجای تاریخ شیعیان و مسلمان خواسته‌اند با ظلم درافتند، این صف‌بندی را پیش چشم خود دیده‌اند. به قطع باید گفت تاکید بر عزادارای حضرت سیدالشهدا، جز این مساله نمی‌تواند جایگاه داشته باشد که هرکس در هر نقطه‌ی عالم که ایستاده است، بداند امام حسین نماد به عنوان حق و حقیقت، همیشه در برابر یک نمادی از ظلم و اجحاف به انسانیت و مردمان قیام کرده است. هرکس باید خود در یکی از این دو جبهه ببیند.
البته باید گفت اگر در ملت و جمعیتی این خوی عاشورایی و حسینی ایجاد شود جز پیروزی برای آن‌ها رقم نخواهد خورد، چرا که اگر کشته شوند، به سعادت رسیده‌اند و اگر پیروز شده‌اند، در دنیا طعم خُرد کردن بنیاد ظلم را خواهند چشید.
بروز و ظهور این خوی عاشورایی در میان مردم و درک این صف‌بندی را می‌توان در ادبیات و بیان مردمان جستجو کرد. هرقدر عمق این درک بیشتر باشد، ظرایف و گوشه‌های عمیق‌تری از فرهنگ عامیانه‌ی مردم را خواهد گرفت.
اشعار عزاداری و نوحه‌سرایی معانی و کلماتی است که از عمق جان مردمان بر می‌آید تا خالصانه‌ترین احساساتشان را که با اشک همراه می‌شود بیان کنند. نفوذ معانی در آیین‌هایی که هزار سال قدمت دارند، باید ناشی از قرابت و درک دقیق باشد.
در سال‌های طولانی منتهی به انقلاب اسلامی به کراّت و در جاهای مختلف شاهد این هستیم که روضه‌ها و مراثی مردم بازتابی است از وقایع و اتفاقاتی که در کشور رخ می‌دهد. به عنوان مثال استفاده از مرثیه‌ی امام کاظم علیه‌السلام به کنایه از اسارت و تبعید امام خمینی و تشبیه شاه و دستگاه و اعوانش به یزید و لشکریانش بارها و بارها در اشعار و مراثی دیده می‌شود. یکی از این نمونه‌ها همین مرثیه‌ای است که پیرامون بختیار آخرین نخست‌وزیر شاه خوانده شده است.

برای دانلود صوت اینجا را کلیک نمایید

منبع:irdc


X