9بهمن 1357 10 ربیع‌الاول 1399

امام خمینی با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله محمد صدوقی از پیامهای تبریک مردم استان یزد به مناسبت ورود ایشان به ایران تشکر نمودند و از مردم آن سامان خواستند که « همبستگی خود را کماکان با سایر طبقات ملت حفظ نموده و از تفرقه و اختلاف پرهیز نمایند »
صحیفه جلد ششم ص 96

امروز میلیون‌ها تن در سراسر کشور با راه‌پیمایی گسترده خود از نخست‌وزیری بازرگان و مورد تأیید امام اعلام پشتیبانی کردند و با شعارهای گوناگونی وفاداری خود را نسبت به امام خمینی ابراز داشتند . در ساعت 8 صبح جمعی از بازرگان و اهالی بازار تهران در مدرسه علوی به حضور امام خمینی رسیدند . در ابتدای این دیدار نماینده بازاریان ضمن تبریک بازگشت امام خمینی به ایران ، حمایت بازاریان را از دولت منتخب اعلام داشت . آن گاه امام خمینی طی سخنانی نقش بازاریان را در گسترش مبارزات مردم ایران علیه رژیم و پیشبرد نهضت اسلامی ستودند و فرمودند « اگر بازارهای ایران نبود معلوم نبود که ما بتوانیم به مقصد برسیم ، این پشتیبانی بازارهای ایران و پشتیبانی سایر اصنافی که ما داریم ... اسباب این شد . که الحمدالله به این پیشرفت عظیم رسیده است ... ولی باز این اول کار است باید تتمه این‌ها به قبرستانها بروند ... و یک حکومت اسلامی که حکومت از جانب ملت باشد ، ملت تعیین کند آن مستند به ملت باشد »
صحیفه امام ، ج ششم ، ص 90
کیهان 19/11/1357 ص 2

***

ساعت ده امروز هزاران تن از نظامیان ، همافران و افسران نیروی هوایی برای نخستین بار به طور جمعی و با اونیفورم نظامی در اقامتگاه امام خمینی رژه رفتند . همافران که در حال رژه اشک می‌ریختند به حضور امام خمینی رسیدند . آنان بعد از احترامات نظامی و مراسم خاص شعار می‌دادند: « نظامیان ملی به فرمان خمینی ، از طاغوت کستیم به ملت پیوستیم »
آن گاه امام خمینی طی سخنانی به آنها فرمودند « همان طور که در شعار خود گفتید تا حالا در اطاعت طاغوت بودید و حالا به قرآن پیوسته‌اید ... ما امیدواریم که با هم و با پیوستگی بتوانیم این طاغوت‌ها را تا آخر از بین ببریم و به جای او یک حکومت عدل اسلامی که مملکت برای خودمان باشد و همه چیز ما به دست خودمان باشد ... نه سفارت آمریکا و سفارت شوروی ... ما می‌خواهیم ارتش ما آزاد باشد ، اسرائیل در‌ آن تصرف نکند ، آمریکا در آن تصرف نکند »
حضرت امام به نظامیان شجاع ، مبارز و فهمیده که به ملت پیوسته‌اند درود فرستادند . روزنامه کیهان عصر همان روز عکس نظامیان را در حالی که به امام خمینی ادای احترام می‌کردند چاپ کرد. چاپ این عکس و خبر آن بر وحشت سران ارتش افزود و هیچ تردیدی در صحت آن نداشتند .
بختیار مدعی شد که این عکس مونتاژ شده است و به قره‌باغی دستور داد تا آن را تکذیب کند. روزنامه کیهان چند روز بعد برای اثبات واقعی بودن گزارش راهپیمایی و رژه، عکس آن را دوباره از زاویه دیگر و این بار بزرگتر چاپ کرد .
صحیفه امام – ج 6 ، ص 102-101
کیهان 21 و 19 / 1357 ص 2و1
اطلاعات 19/11/57 ، ص 2
یک سال مبارزه برای سرنگونی رژیم شاه ، ص 870

***

آیت‌الله سید محمد وحیدی در مدرسه علوی ، اقامتگاه امام خمینی – با معظم له دیدار کرد و مراجعت ایشان به ایران را تبریک گفت .
کیهان 24/11/1357 ص 6

***

امام خمینی در مدرسه علوی در حضور اعضای انجمن‌های اسلامی پزشکان و مهندسان و معلمین حکومت پهلوی را منشاء عقب‌ماندگی ملت ایران دانستند و فرمودند « به اسم متمدن کردن مملکت »، مملکت را به عقب راندند . رهبر کبیر انقلاب اسلامی ابراز امیدواری نمودند که « با وحدت کلمه و همت همه اقشار ملت ، این مملکت ساخته شود . « معلمها بچه‌های ما را تربیت کنند یک تربیت صحیح. مهندسین ما کارهای نافع بجا بیاورند و همین طور سایر اقشار »
صحیفه جلد ششم ص 104-103
***


امام خمینی به آموزگارانی که در مدرسه علوی به دیدار ایشان آمده بودند با تأکید بر اینکه کار کردن برای خدا پیروزی است فرمودند :
« می‌خواهید که حکومت خدا را در ایران اجرا کنید ، چه شکست بخورید و چه شکست بدهید پیروز هستید »
صحیفه جلد ششم ص 105
***


جمعی از افسران نیروی هوایی و همافران اصفهان در مدرسه علوی به حضور امام خمینی رسیدند و حمایت خود را از انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی اعلام داشتند . ایشان ضمن سپاس و قدردانی از نظامیان پیوسته به ملت فرمودند « ما از اوضاع دولت‌های وقت و رژیم مطلعیم که چه جنایت‌هایی مرتکب شدند تا بین ارتش و توده مردم جدایی بیفکنند. تا بین سرباز و ملت و ملت و سرباز رابطه‌ای وجود نداشته باشد ... الان که شما به دامن ملت برگشتید ملت شما را با آغوش باز بپذیرد و ما سعی داریم که شما را ان شاء الله در موقعی که حکومت عدل پیدا شد با کمال خوشی پذیرایی کنیم. »
صحیفه امام جلد ششم ص 108
اطلاعات 21/11/1357 ص 8
کیهان 21/11/1357 ص 2

امام خمینی در اجتماع طبقات مختلف مردم که به منظور اعلام پشتیبانی از مهدی بازرگان رئیس دولت موقت انقلاب اسلامی در مدرسه علوی به حضور ایشان رسیده بودند از حضور سراسری مردم ایران در راهپیمایی و اعلام حمایت آنان از بازرگان تشکر کردند و در پاسخ به کسانی که مدعی بودند که « باید ملت بگوید » فرمودند « ملت به چه زبانی بگوید ؟ ملت فریاد می‌زند ... امروز هم با فریادها ، با شعارها پشتیبانی خودشان را از دولت اسلامی اعلام کردند و اظهار تنفر از مخالفین کردند.»(1)
صحیفه جلد ششم ص 109
اطلاعات 19/ و 21/11/1357 ص 1 و 7
کیهان 21/11/1357 ص 5
***


امام خمینی به همراه منسوبین و یاران خویش بدون اطلاع قبلی به حرم مطهر حضرت عبدالعظیم (سلام‌الله علیه) مشرف شدند . امام در مدخل حرم نماز گزاردند و سپس قصد زیارت امام‌زاده حمزه نمودند. در این هنگام مردم که از ورود معظم له به حرم آگاه شده بودند در خیابانهای اطراف حرم برای دیدن امام اجتماع کردند .
کیهان 21/11/1357 ، ص 2پی‌نوشت:
(1)اشاره به کنفرانس مطبوعاتی شاپور بختیار که گفته بود « نتایج رفراندوم مخالفان خود را اگر در آرامش برگزار شود قبول خواهم کرد »
منبع : سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی


X